V tomto článku by som chcela odpovedať na najčastejšiu otázku, s ktorou sa v súvislosti s AIP stretávam. A to, pre koho je vhodné dodržiavanie autoimunintého protokolu.
Dodržiavanie protokolu je vhodné pre ľudí, ktorým bolo diagnostikované jedno alebo viacero autoimunitných ochorení, ale aj pre ľudí, ktorí trpia:
chronickým (systémovým) zápalom v tele,
ochoreniami dýchacích ciest (sezónne alergie, astma, chronické zahlienenie a pod.),
kožnými chorobami (ekzém, akné, lupus, seborea a pod.),
metabolickými poruchami (inzulínová rezistencia, diabetes a pod.),
poruchami trávenia (reflux, ochorenia čriev, potravinové alergie a pod.),
rôznymi hormonálnymi poruchami (ochorenia štítnej žľazy a pod.),
jednou alebo viacerými autoimunitnými chorobami (reumatoidnou artritídou, celiakou a pod.)
Spomenula by som však aj symptómy, ktoré si nie každý spája s možnými ochoreniami. Patria sem napr.:
úzkosť,
migrény,
depresie,
tzv. brain fog (zahmlené myslenie),
vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov,
zápcha alebo naopak hnačky,
chronická únava...
Trápia aj vás spomínané symptómy? V článku Možné príčiny vzniku (nie len) autoimunitných ochorení, ktorý nájdete na mojom blogu si môžete prečitať o možných príčinách vzniku chronických, civlizačných alebo autoimunitných ochorení.
Môžu protokol dodržiavať aj deti, tehotné a dojčiace ženy?
Protokol je s určitými úpravami vhodný aj pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Treba však prispôsobiť stravovací režim požiadavkám tela na živiny. Tehotná žena má iné nároky na živiny ako žena dojčiaca. To isté platí u malých detí. Deťom môžete v rámci protokolu variť chutné, zdravé a hlavne výživné jedlá. Pripraviť im viete aj zdravú sladkosť, akou sú napríklad gumové medvedíky.
Ktoré symptómy trápia vás? Viete o tom, že zmenou stravovania a životného štýlu môžete eliminovať niektoré nepríjemné symptómy? Aké zmeny treba urobiť vo vašom živote, aby ste vedeli eliminovať prejavy chronických ochorení, resp. ako zabrániť prepuknutiu vážnejších chorôb vám môžem poradiť práve ja. Momentálne som ako jediná na Slovensku držiteľkou certifikátu získaného na základe kurzu venujúcemu sa chronickým a autoimunitným ochoreniam - tzv. Autoimunintného palea, ktorého zakladateľkou je Sarah Ballantyne, PhD.
Je pravda, že nie všetky faktory príčin vzniku ochorení vieme ovplyvniť. No zamerajme sa na tie, ktoré ovplyvniť vieme. Ide hlavne o to čo pijeme, čo konzumujeme, aký máme spánok, akú kozmetiku a drogériu v domácnosti používame.
V tom prípade, že nemáte ešte o protokole žiadne informácie, prečítajte si článok na mojom blogu, ktorý sa venuje tejto téme. Ak máte záujem o kompelxnejšie informácie, odporučila by som vám dokument Komplexný súhrn informácií o protokole. Ide o dokument so všetkými informáciami, ktoré potrebujete na to, aby ste vedeli ako začať s AIP. Klientom ho zasielam v elektronickej podobe za 19€. V prípade záujmu o dokument ma neváhajte konaktovať!
Chcete dostávať na váš e-mail pútavé informácie zo sveta zdravia, prípadne nápady na chutné recepty? Zapíšte sa na odber noviniek (newslettra) - TU!
Komentarze